Blog

17 Eylül 2019

Asfalt Desen Kalıpları

Çimentonun mukavemetiyle asfaltın esnekliğini içeren kompozit bir ürün olan desenli asfalt, son otuz yılda bir çok alanda uygulanabiliyor. Ucuz ve dayanıklı zemin kaplama ürünü desenli asfalt, aynı gün içerisinde kullanıma açılıyor. Dekoratif baskı sistemi olan desenli asfaltların parklarda, bahçelerde, kaldırımlarda, yürüyüş yollarında, site içi yollarda, iş yerlerinde, fabrika sahalarında, bisiklet yollarında, Arnavut kaldırımı taşları, kilitli taş, kayrak taşı, parke, fisco, balık sırtı gibi desenlerle karşımıza çıkıyor.

Renkli yüzey kaplaması su bazlı akrilik reçine ile sertleştirilerek özel asfalt boyası oluşturuluyor. Mevcut asfalt zeminleri güçlendirmek, estetik görünüm kazandırmak için uygulanan desenli asfaltlar yüzde yüz geri dönüşüme sahip ürünler. Her türlü dış etkene karşı korumalı olan desenli ve renkli asfaltlar, esnek yapısı, sıcağa, soğuğa karşı dayanıklılığı ile kısa zamanda deforme olmuyor. Uzun ömre sahip desenli asfaltların onarımı da kısa sürede yapılıyor ve eski haline kavuşturuluyor. Desenli asfaltlar kalıp halinde uygulandığından çökme, kabarma gibi sorunlar taşımıyor, derzlerin zamanla ortaya çıkardığı sıkıntılar yaşanmıyor. Derzlerin su geçirmesinden dolayı hacim genişlemesi görüldüğünden alt yapı bozulması desenli asfaltlarda yaşanmıyor. Yani taşlar tek tek döşenmediğinden derzlerin boşalması nedeni ile taşların yerinden oynamaz, bitkiler çıkmaz, basınca su sıçratma ve zamanla oluşan kumlar çevreyi kirletmez. Desenli ve renkli asfaltlar ekonomik olduğu kadar sağlıklı bir yapıya da sahiptir.  Bakımında vakumlu süpürgeler yeterlidir. Kimyasal içerikli temizleyicilere ihtiyaç duyulmaz. Asfalt desen kalıpları titreşime, yüksek kopma ve mukavemete dayanıklıdır.

Müşterilerin özel isteklerine göre bilgisayar ortamında desenleri ve renkleri oluşturan asfaltlar özel logolar veya özel kalıplar kullanılarak uygulama özelliğine sahiptir. Uygulandığı ortama uyumluluk gösteren desenli asfaltlar emniyet açısından da risk oluşturmaz. Kullanım ömrü uzun, hasarları kolaylıkla tamir edilen desenli asfaltlar, yapıldığı alanın tarihsel dokusunu koruma özelliğine de sahiptir.

Genel
orasadmin Hakkında

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir