Blog

31 Aralık 2019

Asfalt Dokuma Tekniği

Özellikle büyük şehirlerde kocaman ve gri binaların arasında yaşamak hepimiz için, ruh sağlığımızı olumsuz yönde etkileyecek bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Hepimiz işe, okula giderken, dışarıda vakit geçirirken renkli bir alan görmekten mutluluk duyuyoruz. Bu renkli alanlara en güzel örnek, elbette özellikle son yıllarda çokça gördüğümüz renkli ve desenli asfaltlar olabilmektedir. Renkli ve desenli asfalt tekniği, günümüzde en son teknolojik sistemle yapılan, yürüyüş, bisiklet alanlarında, parklarda, meydanlarda sıkça gördüğümüz yapılardır. Günlük hayatın içinde insanların daha kolay hareket edeceği alanlar oluşturmak renkli ve desenli asfalt ile oldukça kısa sürede ortaya çıkmaktadır.

Görsel açıdan oldukça hoş bir görünüme sahiptir. hayatımızda yeri, ilk önce ruhumuzu besliyor denilebilir. Bunun yanında da mimari açıdan çevredeki görüntüyle bir bütünlük oluşturduğunda insanların içinin açıldığı alanlar oluşturmak aslında çok keyifli bir hal almaktadır. Elbette görselliğinin yanında başka etkenler nedeniyle de tercih edilmektedir. Bunlardan biri de renkli asfalt yapımında kullanılan boyanın, asfaltı daha da kuvvetli hale getirmesi olmaktadır. Bu boya sayesinde asfaltın daha uzun süreli kullanılması ve bakım gerektirmemesi de mümkün olmaktadır. Bu teknikle yapılan yolların su alma oranı oldukça düşüktür. Bu nedenle çabuk bozulma, deforme olma gibi durumlar söz konusu değildir.

Renkli ve desenli asfalt tekniği bir yandan da trafiği düzenlemek ve insanların dikkatini belli ikaz sistemleri üzerine çekmek için de kullanılmaktadır. Bu ikaz sistemleri sayesinde insanlar renklere ve desenlere dikkat ettiğinde kazaların önlenmesi de söz konusu olmaktadır. Asfalt dokuma tekniği sayesinde oluşturulan renkli ve desenli asfaltlar, taş ile karşılaştığında çok daha kolay yapılmaktadır. Hızlı olmasıyla maliyetinin de daha düşük olması da ortaya çıkmaktadır. Tek tek kaplanan diğer döşeme sistemlerinden daha ileride bir teknik olduğu için günümüzde en fazla kullanılan yol çalışmalarının başında gelmektedir. Yapımı kolay olduğu kadar, hijyenik olduğu için rahatlıkla çocukların oynadığı oyun parklarında görebilmekteyiz. Kullanılan boyaların sağlığa zararı yoktur. Bu yönüyle en çevreci yol çalışması olarak adlandırılabilir. Herkesin kullandığı umuma açık alanların bu yapılardaki havayı teneffüs etmesi de bu anlamda hiçbir olumsuz durum teşkil etmemektedir. Desen ve renk açısından çeşitler oldukça geniş durumdadır. Diğer zemin alanlarına oranla, renk ve desen skalası çok daha fazladır.

Genel
orasadmin Hakkında

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir