Blog

18 Şubat 2020

Asfalt Renklendirme

Hayatın akışı içinde hepimizin modu değişkenlik gösterebiliyor. Gerek iş hayatında gerekse sosyal çevremiz arasında modumuzu yüseltmek için belirli sebepler yaratıyoruz. Bu sebeplerin biri de hayatın akışı içine karıştığımızda etrafımızda renkli objeler, renkli alanlar görmek olabiliyor. Bunlar kimi zaman parklar, meydanlar, yürüyüş yolları olabiliyor. Bunlar asfaltın renklendirilebilmesi özelliğiyle birlikte, artık daha fazla karşılaştığımız uygulamalar haline gelmiştir. Buralarda kötü kullanım koşulları, iklim şartları asfaltın bozulması için zemin hazırlayabilir. Ancak bunun önlenmesi için uygulanan asfalt renklendirme ile, zemin ömrünün uzatılması mümkün olmaktadır.

Kısa sürede yenilenme olasılığını da ortadan kaldırmaktadır. Bu hem yaşadığımız yerin mimarisine uygunluk açısından hem de ruh halimizi canlandırmasından dolayı artık sıklıkla karşılaştığımız bir sistem denilebilir. Renkli asfaltların sürekliliğinin devam etmesi, belediyelerin görev alanları dahilindedir denilebilir. Buna göre, bu uygulamayı yapan firmalar kendi renk seçenekleri dahilinde hizmet verirken, siparişle de renk tercihi oluşturabilir. Renkli asfalt uygulamaları ile, özellikle büyük şehirlerde etrafımızı saran beton kirliliği sıkıcı durum yaratmaktadır. Bunun artık en kolay ve pratik uygulaması renkli asfaltlardır. Toplumsal yaşamda oldukça sevilen bu uygulama aynı zamanda uzun süreli kullanım için de oldukça etkili hale gelmektedir. Renkli asfaltlar için kullanılan boyaların içeriği kuvvetlendirici etkiye sahip olduğundan, klasik asfalt uygulamalarına göre çok daha uzun süreli kullanılabilmektedir. Klasik betondan ayrıştırıcı özelliği olarak bunlar gösterilebilmektedir.

Renkli asfaltlar, oldukça yumuşak yapıya sahip olduğu için, özellikle insanların sağlığı ve keyifli kullanımı için de son derece uygun görülmektedir. Çocuk parklarında, yürüyüş alanlarında, bu özelliğinden dolayı tercih edilmektedir. Bu asfalt yapısına aynı zamanda istenilen desen de verilebildiği için estetik güzel bir görüntü elde edilebilmektedir. Tüm bunların yanında bir de güvenlik açısından da önemli bir yere sahiptir. Trafiğe açık alanlarda renkler, insanların dikkat eşiğini daha fazla yükseltici olmaktadır. Bu da hayati öneme sahip olduğunu da göstermektedir. Kara yolları, otoyol sahaları, sokaklar, hem araç hem inan trafiğinin fazla olduğu yerler olarak kazaya her zaman açık yerler olduğu için, belli trafik ikazları açısından gerekli olmaktadır. Böylece kaza riski olan yerlerin de düzenlenmesini sağlamaktadır.

 

Genel
orasadmin Hakkında

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir