Blog

27 Ağustos 2019

Basit Kalıp Tekniği

Baskı kalıp tekniği ile yapılan desenli asfaltlar, günümüz teknolojisi ile parklara, bahçelere, kaldırımlara, bisiklet yollarına, meydanlara ve daha bir çok alana görsellik kazandırmıştır. Desenli asfaltların en önemli özelliği kullanılan desenlerin ve renklerin bulunduğu alanda canlı ve dekoratif görüntü sergilemesidir. Desenli asfaltlar Arnavut kaldırımı taşı, fisco, balık sırtı, kayrak taşı, parke, tuğla gibi doğal taş  görünümüne sahiplerdir. Estetik olmasının yanı sıra yapılışının  çok kısa sürede tamamlanması, fazla işçilik gerektirmemesi, ekonomik oluşu gibi bir çok avantaj taşır. Desenli ve renkli asfaltlar uygulanacağı alan için müşterinin isteğine göre bilgisayar ortamında projelendirilir ve daha sonra da profesyonel ekip tarafından yapımına geçilir. Asfalt dökülecek yerin dümdüz olması sağlanır. Çukur veya çatlaklar doldurulur.

Üzerine asfalt dökülür, kuruması tamamlandıktan sonra müşterinin istediği desenli kalıplar fabrikadan getirtilerek asfalta silindirajla gömülmesi işlemine geçilir. Desenli kalıpların yerleştirilmesinden sonra da püskürtme ile renklendirilmesi yapılır. Su bazlı akrilik reçine ile sertleştirilmiş olan boyası dayanıklıdır ve kimyasal içermez, temizliği de sadece su ve vakumlu süpürgelerle yapılır. Toz tutmayan özelliğe sahip desenli asfaltlar, her türlü iklim şartlarına dayanıklı olarak yapılır. Uzun ömürlüdür. Herhangi bir onarım gerektirdiği durumlarda da yine kısa sürede onarımı tamamlanır ve eski haline kavuşturulur. Boya işleminin düşük maliyetli olması, 12 renkli kataloğa sahip olması asfalt zemine ayrıcalık kazandırır.

Bisiklet yollarını kaldırımlardan ayırmak için, basket sahalarında, tenis kortlarında çizilen çizgiler, fabrika sahalarında, iş yerlerinde, rezidanslarda, kamu binalarında, AVM’lerde,  site önlerinde uygulanan özel logoların desen kalıpları, müşterisinin isteği olan ve farklı renk seçenekleri tercih edilerek yapılır. Çevre dostu olan desenli ve renkli asfaltlar, aynı zamanda emniyetlidir, özellikle bisiklet yollarında kayma gibi durumlar oluşturmaz.

Genel
orasadmin Hakkında

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir