Blog

10 Eylül 2019

Desenli Asfalt Yöntemi

Asfaltın dayanıklılığı, dünyada en eski ve en dayanıklı yol ve yapı malzemesi olarak kanıtlanmıştır. Gelişen teknoloji sayesinde daha farklı tarzlarda uygulanmakta ve asfaltın gücü ve teknoloji birleştiğinde daha ekonomik, bakım istemeyen asfalt kaplama şekilleri ortaya çıkmıştır. Desenli Asfalt Yöntemi

Yüzey kaplama metotları içinde en çok tercih edilen ve kullanışlı olduğu bilinen, desenli asfalt türüdür diyebiliriz. Desenli asfalt, yüzeyin çevreyle daha uyumlu hale gelmesinde, görsel açıdan fark yaratmış durumdadır. Renginden ve deseninden kolaylıkla ayırt edilebilecek asfalt türü olduğu için, kazaları önleme açısından da güvenilirliği kanıtlanmıştır. Şu anda dünyadaki en modern yüzey kaplama tekniği olduğu için, çevre ve yol düzenlemesinde artık daha da fazla kullanılmaktadır. Uygulamada kullanılan malzemeler, renksiz asfalttan daha güçlü hale getiren bir yapıya sahiptir. Bu karışım boya reçine ve diğer maddelerden oluşturulmakta ve asfaltı kuvvetlendirerek, yürüme, bisiklet alanları gibi insanların devamlı kullandığı, aynı zamanda mimari dokuyu en güzel tamamlamasıyla son derece avantajlıdır. Bu nedenle uzun süreli kullanım için desenli asfalt seçeneği en uygun seçenektir.

Bozulduğunda kolayca tamir edilmekte ve hızlıca tekrar kullanıma geçilebilmektedir. Güç yayma özelliği olduğu için, ince kalınlıklarda uygulanabilmektedir. Yüzde yüz geri dönüşüm imkanıyla tekrardan kullanılabilme özelliğine sahiptir. Sürekli ve  ve pürüzsüz yüzey oluşturmak için en sağlam yüzey kaplama şeklidir. Renkli ve desenli asfaltta yüksek sürüş rahatlığı da trafiğe açık yerlerde de kendini belli etmektedir. Desenli asfalt çalışması yaparken  öncelikle müşterinin ne istediği önemlidir. Müşterinin istediği desenin uygun olup olması  firmayla birlikte kararlaştırılır. Özel olarak tasarlanmış bir tekniktir. Piyasada çok çeşit desen ve renk bulabilmek mümkündür. Kesinlikle istenilen her tür desen ve işaret uygulanabilmektedir. Desenli asfaltta kullanılan boyanın -30 soğukluk ile +70 derece sıcaklıklara kadar dayanabildiği bilinmektedir.

Yüksek ısı farklılıkları olsa dahi deformasyon olmadan kullanılabilmektedir. Uygulama yöntemi oldukça kolay olduğu için zamandan tasarruf edilmektedir. Elbette bu işin de kaliteli yapılması gerektiği tartışılmaz. Seçilen firma hem tecrübeli elemanlara sahip olmalı, tüm işlemlerin olması gerektiği gibi hızlıca yapılıp, kullanıma açılması sağlanmalıdır. Özel tasarım istendiğinde mutlaka yer vermeli ve müşterinin istediği desene mutlaka bakılmalıdır.

Genel
orasadmin Hakkında

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir