Blog

11 Şubat 2020

İsfalt Renkli Asfalt Çalışması

Renkli asfalt deyince aklımıza ilk olarak gelen asfalt çeşidi bisiklet yolu asfaltlarıdır. Türkiye’de renkli asfalt en fazla bisiklet yollarında bordo olarak tercih edilmektedir. Yurt dışındaki ülkelerde sadece bisikletle kalmayıp başka yollarda da renkli asfalt kullanılsa da Türkiye’de bu durum sadece bisiklet yolları için geçerlidir.İsfalt Renkli Asfalt Çalışması

Ayrıca bisiklet yollarını insanlar yaya yolu olarak kullandıklarında da bisikletler kaza yapmaktadırlar. Bazı yol kenarlarında renkli olmayan arabaların geçtiği asfaltla bisiklet yolu asfaltının da aynı renk olduğu bilinmektedir. Sadece beyaz düz çizgiyle ayrılmaktadır. Fakat araba sürücüleri bazen buna dikkat etmeyip bisiklet kullanan sürücülere zarar verebilmektedirler. Bunun dışında günümüzde bazı yerlerde de olsa çoğu bisiklet yolunda bisiklet trafik lambası olmadığı da görülmektedir.

Türkiye’de de İSFALT renkli asfalt çalışmasını başlatarak bazı araçların renkli asfaltla ayrım yapılması için çalışmaları başlatmıştırlar. Asfaltın kullanım alanlarından biri de park alanlarıdır. Çocukların dikkatini çekmekle beraber dış mimari olarak da çocukların dikkatini çekip park alanına gelme isteğini arttırmak için de renkli asfalt parklarda tercih edilmektedir. Parklarda veya sahil kenarlarında insanların yürüyüş yaparken hem doku olarak hem de renk olarak rahat yürüyüş yapabilmeleri için renkli asfalt yürüyüş yollarında da tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra spor alanlarında da insanların park alanlarındaki renklerin daha belirgin hale gelmesi için renkli asfalt tercih edilmektedir. Düz asfalt kullandığı gibi desenli asfalt da dış mimari olarak tercih edilip güzel görüntü olarak kullanılmaktadır. Bazı AVM’lerde de ne kadar bilinmese de otopark yerlerinde bulunan plastik gibi bilinse de asfaltın sıkıştırılması halinde otopark yüzeyi yapılmaktadır.

Bisiklet yolları genelde mavi, basket alanları da kırmızı asfalt kullanılmaktadır. Sadece renkli asfalt düz olarak değil renkli kaldırımlar, şekilli yerlerde de kullanılmaktadır. İçeriğinde de çimento, kayrak gibi malzemeler de bulunmaktadır. Yer ve şekil olarak değişen asfalt tarzları yapılacak olan mekâna göre tasarlanıp rengi de ona göre seçilmektedir. Asfaltın avantajlarına baktığımız zaman uzun ömürlü olması, yeniden kullanabilir olması, düz bir yüzey istendiğinde şekil verilmesi gibi birçok avantajı vardır.

Genel
orasadmin Hakkında

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir