Blog

17 Mart 2020

Renkli Asfalt Kullanımı ve Uygulaması

Hayatın renklerini her yerde görebilmek ruh halimizi de, enerjimizi de etkilemekte ve bunun için kullanılan yöntemler kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı olmaktadır. Renkli asfalt çalışmaları, bu anlamda bize olumlu hisler bırakan bir görsellik olmaktadır. Bir şehrin mimarisini tamamlayan asfalt klasik yapıldığında, hiçbir görselliği bulunmayan, gri ve soğuk bir zemin oluşturmayı hedeflemektedir. Renkli Asfalt Kullanımı ve Uygulaması

Renkli asfalt denildiğinde, bu anlayışın kırılması açısından en iyi ve son sisteme sahip alternatiftir. Kullanım alanlarına uyum sağlamasıyla da her yerde görülebilecek yapılardır. Renkli asfaltların, aslında klasik asfalttan hiçbir farkı yoktur. Sadece içeriği güçlü ve özel boyaların katılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Dayanıklılık açısından klasik asfalttan daha dayanıklı bir yapıdadır. Renkli asfaltlar, hemen hemen her yerde görülebilecek çalışmalardır. Yaya kaldırımları, bisiklet ve yürüyüş yolları, park, bahçe ve meydanlar renkli asfaltlarla yapılandırıldığı vakit, hem görsellik hem kullanım kolaylığı bakımından avantajlı olmaktadır. Çocuk parkları gibi hijyen kurallarına uyulması gereken yerlerde, özellikle renkli asfalt kullanımı daha sağlıklı olacaktır. Renkli asfaltların renk skalası oldukça geniştir fakat kişiye özel renklendirme de asfalt çalışmalarında yapılmaktadır. Uzun yıllar kalıcılığını koruyan ve istenilen renkte üretilebilen renkli asfaltlar, istek üzerine firmalar tarafından kısa sürede üretilebilmektedir. Fiyat araştırması yapıldığında, anlaşılan firmanın yerli ya da yabancı olması, fiyat farkında etkili olmaktadır. Normal asfalttan biraz daha yüksek fiyatlardır. Bu da normal karşılanan bir durumdur. Bu teknik, özel bir asfalt tekniği olduğu için yüksek fiyatlı olması kabul edilir. Uzun yıllar yıpranmaması ve bakım gerekmemesi açısından da aslında ekonomik görülebilmektedir. Herhangi bir darbe olmadığı sürece, mevsim şartlarından etkilenme durumu olmamaktadır. Bu anlamda masraflı değildir. İnsana zarar vermediği gibi, toprağa da herhangi bir zararı yoktur. Görsellik ve dayanıklılık haricinde dikkat çekmesiyle de kullanılmaktadır. Trafikte dalgın olabilme ihtimaline karşı özellikle kullanılan renkli asfaltlar, uyarıcı bir etki de sağlamaktadır.

Renkli asfaltın daha da kuvvetlenmesi için beton kullanılabilir ve zemin düzleştirilmesi de yapılarak kullanım süresi uzatılabilmektedir. Asfalt tasarımı, müşterinin kendi zevkine bırakılarak yapılabilir. Kısa sürede, pratik şekilde uygulanır. Uygulama bitip kurumaya bırakılır ve kısa sürede kurur. Hemen ardından asfalt kullanıma açılmaktadır.

Genel
orasadmin Hakkında

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir