Blog

5 Mart 2020

Renkli Asfalt Neden Kullanılır

Renkli asfalt günümüzde anlamı çok da bilinmese de sık sık araçların ayrımını belirtmek üzere kullanılan bir araç yolu ayırma biçimidir. Günümüzde en çok bisiklet yollarını ayırmak için kullanıldığı bilinse de parklarda egzersiz aletlerinin bulunduğu bölge veya yürüyüş yollarının yerlerinde de renkli asfalt kullanılmaktadır. İnsanların cogs bu yolları yayan olarak kullansalar da aslında kullanma hakkı ilk olarak o araçlarındır. Renkli Asfalt Neden Kullanılır

Türkiye’de bu duruma dikkat edilmediğinden dolayı yurt dışına baktığımızda da bu durum sadece bisiklet veya otoyol için değil yaya yollarında bile trafik lambası araçlara yeşil yansa da öncelik her zaman yayalarındır. Bunun dışında renkli asfalt sadece araçlar içinde değil yürüyüş yollarında da kullanarak daha yumuşak bir zemin sağlanarak yürüyüş yapan insanların daha rahat yürümeleri sağlanmaktadır. Renkli asfaltın araç yollarını göstermek dışında parça parça kullanılarak görüntü güzelliği için de kullanılmaktadır. Çok fazla mimaride tercih edilen bu zemin çeşidi maliyetli olsa da görüntü açısından tercih edilmektedir.

Bunun dışında incelediğimizde insanların yolda yürürken de ne kadar dikkat edilmiyor gibi görülse de psikolojik olarak renkli ve düz zeminden yürümek insanlara daha cazip gelmektedir. Bir başka araştırmaya baktığımızda da renkli asfaltın yol ayrımı dışında günümüzde popüler olarak çok fazla kullanıldığından birçok firma bu renkli asfaltı üretip satmakta fakat asfalt güneşe, yağmura veya fazla işlek olan bir cadde de kullanıldığında deforme olması sonucunda her firma başarılı olmamaktadır. Bu yüzden asfaltı seçerken bu gibi mevsimsel olayları ve deforme olma gibi kriterleri göz önünde bulundurarak dikkat ederek firmayı seçebiliriz.

Renkli asfalt ilk yapıldığında ne kadar üzerine basılmaması ve ısıya maruz kalmaması gerekse de toplumsal işleyiş yüzünden dolayı sabah birçok insanın ide gitmesi öğlen de ısıya maruz kalmasından dolayı toplumsal alanda bu durumu engellemek mümkün olmasa da evinizin bahçesi veya parklarda bulunan küçük egzersiz aletlerinin olduğu bölgeyi ilk asfalt döküldüğü korumak ve ısıdan az da olsa korumak mümkün olabilir. Caddelerdeki asfalttan devlet sorumlu olduğu için maliyet açısından sıkıntı olmasa da özel sayılacak sırf mimari için yapılacak asfaltlar maliyet olarak fazladır.

Genel
orasadmin Hakkında

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir