Blog

28 Ocak 2020

Renkli Asfalt Yapan Firmalar

Renkli Asfalt Yapan Firmalar. Hepimizin ortak kullandığı alanların  uzun süre estetik görünmesini ve devamlılığını sağlamak çok önem taşımaktadır. Kamusal alanların bakımlı ve temiz görünmesi belediyelerin görevlerindendir. Hepimiz araçlı ya da yaya olarak bu kamusal alanları kullanıyoruz. Konforlu yaşam için yolların, parkların, yürüyüş yollarının düzenlenmesi gereklidir. Hem dayanıklılık hem de görsellik açısından özen gösterilmelidir. Asfalt, yollarda eskiden beri kullanılan ancak görsel açıdan gri ve katı olması bakımından sevimli görünmeyen yapı olarak bilinmektedir.

Petrol, asfaltta kullanılan ana madde olduğu için aynı zamanda da çevre için de sağlıklı görülmemektedir. Bunun yerine artık renkli asfaltlar kullanılmaktadır. Teknolojik gelişmeler sayesinde renkli ve desenli asfaltlar revaçtadır. Renkli ve desenli asfalt, rengarenk görünümüyle insanların ruh halini değiştirmede etkili olmaktadır. Keyifle vakit geçirilen parklar, bisiklet alanları, yürüyüş yolları, spor sahaları, meydanlar gibi yerlerin haricinde de trafikte de uyarıcı nitelikte kullanılmaktadır.

Renk yelpazesi oldukça geniş olan renkli ve desenli asfalt yapısı, kalıplarla desenlendirmekte ve uygulanan alanlar kısa sürede kullanıma açılmaktadır. Talebe göre uygulanmakta ve pek çok firma bu konuda çalışmaktadır. İmalat tarzı göz önünde bulundurulduğunda, burada en önemli nokta kullanılan boyaların kesinlikle çevreye herhangi bir zararının olmamasıdır. Dayanıklılık konusunda daha fazla etki kazandırdığı için artık hemen hemen her yerde bunlara rastlanmaktadır. Asfalt yapısına da kesinlikle zararı olmaz. Uzun ömürlüdür. Bakımı da oldukça kolaydır. Pratikliği nedeniyle uzun yıllardır klasik asfaltın yerini almaya başlamıştır.

Renkli ve desenli asfaltlar, uygulama tamamlandığında tek tek döşenmiş görünmektedir. Bütün bir homojen asfalt yapısı olduğu için herhangi bir darbede parçalanma, deforme olasılığı da sıfıra yakındır. Tek döşenmiş asfaltlar gibi suyu çekme olasılığı da yoktur. Altına su çekince bozulma olasılığı olan tek döşeme yol yapım çalışmaları gibi zeminin bozulmaz. Yağmur, kar gibi hava şartlarında oldukça dayanıklıdır. Bu uygulamanın yapıldığı yerlerde yağmur yağdığında derzden, su kanalına istenilen şekilde yönlendirme yapılmaktadır. Isıyı tutmaması da yine avantajlarından biridir. Klasik asfaltın özellikle yazın güneşin sıcaklığıyla eridiği görülebilmektedir. Ancak renkli ve desenli asfalt ısıyı tutmadığı için tercih sebebidir. Bu anlamda da performansı kanıtlanmıştır.

Genel
orasadmin Hakkında

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir