Blog

19 Kasım 2019

Renkli ve Desenli Asfalt Uygulaması

Görsellik artık yollar için  de önemli olduğu için, renkli ve desenli asfalt , üzerine döşenen yapıları daha da dikkat çekici hale getirmektedir. Mahalle ve semtlerin renklendirilmesi, meydanların daha canlı hale getirilmesi için bunlar kullanılmaktadır. Bu yöntem, asfalt dokuma tekniği ile uygulanmaktadır. Yüzeyin güçlenmesi ve renklenmesi, hayatın içinde renkli görüntüler görmek isteyen herkesi psikolojik anlamda da rahatlatmaktadır. Renkli ve desenli asfaltlarda yürüyen, işine giden insanlar için, gri görüntüler yerine bu yapıları görmek daha iç açıcı olmaktadır. Şehirlere yeni bir bakış açısı katmak için, özellikle son yıllarda renkli ve desenli asfalt kullanılmaktadır.

Dayanıklılık konusunda da bu asfalt şekilleri son zamanlarda yoğun olarak, her yerde görülmektedir. Tüm hava koşulları ve mevsim şartlarına dayanıklılık konusunda da en çok tercih edilenler, renkli ve desenli asfaltlardır. Renk ve desenlerde kesinlikle bozulma görülmemektedir. Ek masraflara ve bakıma gerek kalmadan, uzun yıllar kullanılabilecek yapılardır. Bakım zamanı geldiğinde de aksatılmadan yapılırsa, yeni asfalt çalışması ve boya yapılmadan da kullanılmaktadır. Dekoratif asfalt uygulaması yapan ustaların seçimi de bu anlamda çok önemlidir. Bu sistem, son otuz yıl içerisinde gelişme göstermiş olup, görünümü ve ortama gösterdiği uyum açısından, diğer kaplama ürünlerinin çok ötesinde, dekoratif sistemdir. Asfaltın esnekliği ve çimento dayanıklılığının bir araya geldiği, asfalt esnekliği içeren kompozit bir yapıdır. Renkli ve desenli asfaltların uygulanma alanları toprak zeminden başlayarak, mevcut bozulan zemin üzerine de uygulanabilmektedir. Var olan asfalt zemini daha da güçlü hale getirmek için, hızlı ve pratik olarak uygulama yapılmaktadır. İstenilen renk ve desenlerde uygulanabilmektedir. Günlük hayatın akışı düşünüldüğünde, daha kullanışlıdır.

Bu uygulama uygulanırken, gerekirse yıkma ve sökme işlemi, sonrasında dolum tasviyesi yapılmaktadır. Uygulama alanı kaldırımsa, bordürler dizilmektedir. Sıcak asfaltın taşıması, makinalarla yapılmaktadır. Uygulama alanına taşınan sıcak asfalt, düzleme işlemi görülmektedir. Bu işlem yapıldıktan sonra, yüksek basınç ile sıkıştırma işlemi uygulanmaktadır. Çelik halat, asfalt üzerine dizilmektedir. Böylece sıkıştırma işlemi tekrar edilmektedir. Ardından asfalt soğumaya bırakılıp, yüzey boyanarak istenen görüntü elde edilmektedir. Dekoratif asfalt, taş ile kıyaslanırsa, daha hızlı döşenmektedir ve düşük maliyetlidir.

Genel
orasadmin Hakkında

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir