Blog

8 Ekim 2019

Projelendirilen Desenli Asfalt Modelleri

Auto  CAD ve 3 D Max ortamında müşterilerin isteklerine göre projelendirilen desenli ve renkli asfaltlar, geçmişin tozlu, çarpık, otlarla bürünmüş, üstüne bastığınızda çamuru üstünüze sıçratan, taşları yerinden oynamış görüntüsünden kurtararak estetik görünümüyle, renkleriyle bulunduğu yerde fark yaratır. Gelişmiş teknoloji ürünü olan desenli asfaltlar ekonomik, bakım gerektirmeyen yapısı ile dikkat çekici bir zemin kaplama. Uzun ömürlü oluşu da ayrıcalıklı detaylarından biri.

Yapılmaya karar verildikten itibaren 24 saat içerisinde uygulanarak kullanıma hazır hale getiriliyor. Hızlı ve kolay yapımı, düzgün ve sürekli yani derzsiz yüzey oluşturulabilmesi desenli asfaltların bir çok alanda kullanılmasına neden oluşturuyor. Site içi yollarda, fabrika sahalarında, kamu binalarında, parklarda, yürüyüş yollarında, bisiklet yollarında, basket sahalarında, tenis kortlarında uygulanan desenli asfaltlar, toprak zeminden itibaren uygulanıldığı gibi bozulmuş asfalt ya da beton zemine yapılabiliyor. Zemini güçlendirmek ve günümüze estetik kazandırmak için ilk önce zemin hazırlanıyor, asfalt serimi gerçekleştiriliyor, ardından desenli kalıplar yerleştiriliyor ve daha sonra da renklendirilmesi yapılıyor. Desenli kalıpların yerleştirildikten sonra kompaktorler yardımı ile şablon kalınlığı asfalta gömene kadar çelik desen kalıpları üzerinde gezdirilir, kalıp gömüldüğü yerden kaldırılarak daha önceki derzlere yerleştirilir.  Böylelikle daha önce derzlerde oluşan sorunlar ortadan kalkar.

Desenli asfalt boyama işlemi ise su bazlı akrilik reçine ile kuvvetlendirilmiş boya ile yapılır. Boyanın yüzeyde ton farkı olmaması için dikkatlice çalışılır. Püskürtme işlemi ile yapılan asfalt boyama, zamanla aşınma olasılığını azaltır. Her türlü kimyasal maddeden uzaklaştırılmış olan desenli ve renkli asfaltların temizliği de su, tuzlu su, sıvı deterjan gibi temizlik malzemeleri ile sağlanır. Esnekliği, sıcağa, soğuğa dayanımı, onarımının kısa sürmesi ve eski haline kavuşturulması, desenli asfaltların dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kullanımını yaygınlaştırmıştır. Desenli asfaltların, şirketlerin, kamu binalarının logolarının uygulanmasında, her ebatta desen kalıplarının kullanılmasında, renklendirilmesinde mimari açıdan dekoratif görünüm kazandırıyor.

Genel
orasadmin Hakkında

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir