Blog

20 Aralık 2019

Renkli ve desenli asfalt çalışmaları

Bugün artık görsel açıdan yaşanan büyük değişim yol çalışmalarında da görülmektedir. Turizm bölgelerindeki caddeler, yollar, yürüyüş yolları, tarihi eserlere çıkan yollar da renkli ve desenli asfalt şeklinde yapıldığında, betonun gri görüntüsünden uzak, daha iç açıcı ve keyifli bir seçenek olarak görülmektedir. Aileyle, sevdiklerinizle geçirebileceğiniz zamanlarda, gidebileceğiniz yerlerin daha iç açıcı olması bu yöntemle mümkün olmaktadır. Kentlere yeni bir bakış açısın getirmek için renkli ve desenli asfaltlar, dayanıklılık açısından da kendini kanıtlamış durumdadır. Mevsimlere göre bozulmaz. Renklerde ve desenlerde değişme gibi durumlar da söz konusu değildir. Renkli ve desenli asfalt çalışmaları

Ek masraf olmadan da, tek seferde bitirilebilecek özellikte oldukları için oldukça artık çok tercih edilmektedir. Rutin bakımı yapıldığında, uzun yıllar kullanılabilen özelliğe sahiptir. Ekonomik yönden oldukça uygun döşenmektedir. Diğer zemin kaplamalar, renkli ve desenli asfalta göre çok daha meşakatli döşenmektedir. Böylece zamandan da tasarruf etmek için bu çalışmalar yapılmaktadır. Pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için çok kolay ve rahat uygulanabilmektedir. Uygulamayı yaptıktan sonra çok uzun süre beklemeye gerek yoktur. Kısa süre içerisinde kullanıma açılmaktadır.

İnsan ve çevre sağlığı için en uygun olarak seçilmiş diyebiliriz. Kullanılan boyalar özel bir oluşum olduğu için, dayanıklılığı arttırıcı olmasının yanında çevre dostu da diyebilmek mümkündür. İster beton, istenirse toprak zemine rahatça uygulanabilir. Renkli ve desenli asfalt çalışmaları, bu işte uzman mühendislerin ortaya koyduğu ve modeller ile dünyadaki en modern zeminlerinden ilham alınarak ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışmaların yapıldığı, trafiğe açık yollarda da görsel olarak önemli bir ikaz sistemi olarak desenler ve renkler olmaktadır. Homojen yapıya sahip bu asfalt şekilleri, büyük bakımlar gerektirmez. Vakumlu süpürgelerle ve suyla oldukça pratik olarak temizlenmektedir.

Tarihsel kentlerde, kentin dokusu ile uyumlu olması açısından, istenilen şekilde baskı yapılmaktadır. Restorasyon çalışmaları ideal çözümlerdir. Standart desenlerin dışında, istenilen desenlerin de uygulanabilmesi mümkündür. Kabarma ve çökme gibi durumlar olmadığı için uzun süre kendini muhafaza etme özelliğine sahiptir. Bu yapıların oluşturulmasında fiyatlandırılması, pek çok değişkene bağlı olarak belirlenmektedir. Alanın metrekaresine, kullanılan malzemeye, mekanın metrajına ve yakınlığına göre fiyatta farklılıklar oluşmaktadır. Desenin ne kadar zor olduğu da fiyat konusunda belirleyici olmaktadır.

Genel
orasadmin Hakkında

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir